ZELENA MOČ POLETJA
mednarodna mladinska izmenjava
ZELENA MOČ POLETJA oz. GREEN SUMMER POWER je mednarodni mladinski projekt v sklopu programa Erasmus +, Mladi v akciji, potekal je od 4. julija 2014 do 16. oktobra 2014. Izvedba tega projekta je bila sofinancirana s strani Evropske komisije.
Cilj projekta je bil združiti mlade iz različnih kulturnih ozadij in jim ponuditi izobraževanje na temo zdravega življenjskega sloga in iskati skupne točke v naši raznolikosti.
Preko predavanj, delavnic, športnih in kulturnih dejavnosti so se mladi iz Slovenije in Hrvaške učil o trajnostnem življenju in ekologiji, pogovarjali so se o večnih vprašanjih ter o dobrobiti telesa in duha. Na mladinsko izmenjavo smo povabili tudi mlade z manj priložnostmi.
Vsak od mladih je med mednarodnim mladinskim taborom dobil priložnost, da pomaga pri organizaciji in izpeljavi aktivnosti in nadgrajuje svoje sposobnosti vodenja, ustvarjanja in organizacije časa.
Mladinska izmenjava je v skladu z evropskimi direktivami s seminarji in aktivnostmi ozaveščala mlade o pomenu aktivnega evropskega državljanstva.
Mladi so preko predstavitve, delavnic in rednih usmerjenih pogovorov bolje spoznali program Mladi v akciji, potrdilo Youthpass ter zavestno in spontano nadgrajevali svoje sposobnosti organiziranja mladinskega dela, medkulturne kompetence, komunikacijske spretnosti, znanja tujega jezika, aktivnega poslušanja, organizacije in so svoje novo pridobljeno znanje ocenjevali in ga ubesedili v vprašalniku in v potrdilu Youthpass.
Glede na 8 ključnih kompetenc iz YOUTHPASSA, potrdila o neformalnem izobraževanju, ter odgovore v vprašalnikih so udeleženci pridobili, izboljšali ali razvili naslednja znanja, spretnosti in prostope:
Komunikacija v tujem jeziku:
Bolje so se naučili izražati svoje potrebe, misli in občutke v slovenščini (hrvaški udeleženci), hrvaščini (slovenski udeleženci) ter angleščini in so postali bolj samozavestni pri govorjenju slovenskega/hrvaškega jezika. Naučili so se nove besede in izraze v hrvaščini/slovenščini ter angleščini, posebej so omenili novo terminologijo glede zdravilnih rastlin. Bolje so se zavedali razlik med slovensko in hrvaško kulturo.
Učenje učenja:
Spoznali so, da se radi učijo o svoji podzavesti in kako lahko to znanje uporabijo pri samozdravljenju. Pridobili so znanje o sebi, o delovanju zavestnega uma in podzavesti. Naučili so se tehnik joge, ki jim pomagajo zmanjšati vsakodnevni stres.
Na seminarjih o osebnostni rasti so pridobili spretnosti in znanje, da vzamejo v precep svoje življenje in izzive in pomislijo, kaj si želijo v prihodnosti. Čutijo se bolj sposobne, da pretekle izkušnje uporabijo za to, da se bolje soočijo in prilagodijo na nove situacije.
Medosebne, medkulturne in družbene kompetence:
Bolj so se zavedli evropskih programov za mlade, posebej programa Erasmus+ ter vloge in možnosti, ki jih imajo kot člani evropske skupnosti.
Med aktivnostmi in v prostem času so se naučili bolje komunicirati z ljudmi, ki izjhajajo iz drugačnih okoliščin.
Naučili so se, kako se lažje soočati s trenutnimi preizkušnjami in kriznimi sizuacijami in s potencialnimi težavami v prihodnosti in jih premagovati ter kako najti notranji mir. Spoznali so, kako lahko z drugačnega zornega kota gledajo na pretekle izkušnje ter svet okoli sebe – naravo in vsa živa bitja. Bolje razumejo človeško obnašanje in navade. Dobili so bogata spoznanja o čustvenem zdravju, EFT tehniki in samozdravljenju.
Pridobili so znanje o sebi, o delovanju zavestnega uma in podzavesti, kako premagovati strahove, žalost in depresijo.
Bolje prepoznajo in razumejo moč zdravilnih rastlin in kako živeti zdravo, uravnoteženo življenje. Znajo pripraviti izdelke iz zdravilnih rastlin (kreme, čaje,…). Bolj se počutijo povezani z naravo.
Ob obisku kartuzijanskega samostana so dobili nov pogled in odnos do vernih ljudi.
Napredovali so v družbenih spretnostih – komunikacijske spretnosti, kako spoznavati nove ljudi, sklepati prijateljstva in se naučili delati z ljudmi, ki jih pred mladinsko izmenjavo niso poznali.
Naučili so se igrati karatale (indijsko glasbilo).
Nekaj mnenj mladih udeležencev iz vprašalnika:
Kaj sem se naučil/a novega?
“Spoznal sem razna zelišča, kako narediti pesto, kako se ozdravit travme z EFT tehnikami, kako se bolj zdravo prehranjevati, naučil se se igrati karatele (indijski instrument), pomagal sem pri pripravi različnih jedi v kuhinji, nekaj sem se naučil o psihologiji, o programu Erasmus+, veliko svojih izkušenj sem uspel deliti v namen pomoči drugim.”
“Kako živeti bolj zdravo, zabavno, srečnejše življenje. Naučil sem se igrati na glasbilo.”
“Naučila sem se, kako lažje predelati in preboleti svoje stiske. Izmenjava mi je pomagala najti pot do svojega notranjega miru.”
“Naučil sem se imena različnih zdravilnih zelišč in učinek prehranjevanja s surovo hrano.”
“Razširil sem si obzorja, dobil novi pogled na sebe in na cel svet, na vso naravo in vsa živa bitja, vključno z nami, ljudm. Pozitivno je delovalo name, VSEKAKOR!”
Projekt je financiran s strani Evropske komisije. Vsebina objave odraža izključno stališča avtorja. Nacionalna agencija ter Evropska komisija nista odgovorni za kakršno koli uporabo informacij, ki jih objava vsebuje.