Oljčno ali olivno olje je najstarejše poznano olje in hkrati eno najbolj zdravih. Je osnova mediteranske prehrane, ki jo številni strokovnjaki za zdravje priporočajo za ohranjanje zdravja in podaljševanje mladosti. Oljčno olje je lahko prebavljivo, pospešuje izločanje želodčnih sokov in omogoča boljšo absorpcijo vitaminov, zlasti vitamina E. Uspešno se uporablja pri dietah diabetikov. Varovalni učinki so posledica visokih vsebnostih antioksidantov kot polifenolov, ki jih vsebujejo oljčna olja in v uravnoteženi maščobno kislinski sestavi.
Številne študije dokazujejo, da oljčno olje odlično varuje pred:
- artritisom
- koronarnimi boleznimi
- rakom na dojki
Enkraten okus in vonj mu dajejo številne sestavine: aldehidi, polifenoli, alkoholi, estri, ogljikohidrati, ketoni, furani in druge sestavine kot so hexenol, heptanol, tirosol in hidroksistirosol, ki nastane med zorenjem in staranjem le v kvalitetnih in vrhunskih oljih.
Antioksidanti kot so flavonidni polifenoli in drugi preprečujejo okvare celic. 10 ml deviškega olivnega olja vsebuje 5 mg antioksidantov. Vsebuje vitamine E, D, A in K, ki jih organizem ne tvori in so topni v olju, bogatem z esencialnimi maščobnimi kislinami. Največ je vitaminov kompleksa E, saj ga je v jedilni žlici kar 1.6 mg.
Glede na vrsto tehnološkega postopka in s tem vrsto kakovosti razvrščamo oljčno olje v naslednje kategorije in podkategorije:
1. deviško oljčno olje
- ekstra deviško oljčno olje – to je oljčno olje najvišje kategorije, pridobljeno neposredno iz oljk in zgolj z mehanskimi postopki. Vrednost kislinske stopnje mora biti pod 0,8%,
- deviško fino olje – kislinska stopnja pod 2%,
- deviško oljčno olje – lampante, ki ni primerno za prehrano in ga je potrebno predelati. Kislinska stopnja nad 2%.
2. rafinirano oljčno olje pridobljeno iz deviških oljčnih olj s postopki rafinacije
3. mešanica rafiniranega oljčnega olja in deviškega oljčnega olja
4. olje iz oljčnih tropin
Hladno stiskano oljčno olje se pridobiva tako, da oljke zmeljemo in se zmleta masa segreva do 27 stopinj Celzija. Z višanjem temperature v fazah iztiskanja se olje hitro osiromaši s količino zdravju koristnih sestavin in postaja počasi brez vonja in okusa, postane pa tudi prej žarko. Iz poškodovanih, preveč zrelih plodov tudi s hladnim stiskanjem ne moremo pridobiti vitaminov in bifenolov, zato ni nujno, da je vsako hladno stiskano olje tudi kakovostno.
Potrebno je poudariti, da je slovenska zakonodaja na področju oljčnih olj naredila velik napredek in je ena najstrožjih v Evropi, saj se je na tržišču v zadnjih letih pojavila množica olj, ki še zdaleč niso to, kar na etiketah obljubljajo proizvajalci. Na primer, za pridobitev certifikata za EKSTRA DEVIŠKO OLJČNO OLJE SLOVENSKE ISTRE Z GEOGRAFSKIM POREKLOM oziroma ZAŠČITENO OZNAČBO POREKLA, morajo pridelovalci in predelovalci izpolnjevati strožje zahteve, kot pa jih določajo pravila o klasifikaciji za ekstra deviška oljčna olja.