25.5.2018 ob 18:00 v Celju
Vljudno vabljeni na predavanje z naslovom STARODAVNA VEDSKA ZNANOST – ZAČETKI SODOBNE ZNANOSTI.
Predava TIBOR HERCIGONJA, dolgoletni študent in praktikant bhakti joge. Dogodek se bo odvijal v petek, 25.5.2018 ob 18:00, v prostorih Društva za dušo, Ulica XIV.. divizije 14, Celje /3.nadstropje/
Vedsko obdobje velja za najzgodnejše obdobje v indijski zgodovini in namiguje na pomembnost znanja ter znanosti. Vedsko znanje zajema fiziko, matematiko, astronomijo, logiko, spoznavno teorijo in številne druge discipline. Raziskave so pokazale, da je vedska znanost prvotna poznana znanost, katera ne temelji le Vedah, temveč tudi na post-vedski literaturi.
Vede povdarjajo pomen razumevanja kozmičnega reda, ki predpostavlja obstoj številnih vrst ekvivalenc med zunanjimi in notranjimi svetovi. Ideja o komplementarni naravi uma in zunanjega sveta je temeljila na sistematizaciji indijske filozofske tradicije, kjer so filozofski sistemi povezani med seboj v pare; in sicer: logika (nyaya) in fizika (vaisesika), kozmologija (sankhya) in psihologija (joga), jezik (mimamsa) in realnost (vedanta).
V uri in pol dolgem predavanju vam bomo predstavili STARODAVNO VEDSKO ZNANOST, ki predstavlja sam začetek sodobne znanosti. V prvem sklopu predavanja se bomo seznanili z osnovnimi pojmi, ki se navezujejo na vedsko znanost in ki nam bodo v pomoč pri lažjem razumevanju tematike, ki bo sledila. V nadaljevanju predavanja si bomo ogledali drevo vedske literature,bistvene karakteristike znanosti v antični Indiji in vedske kognitivne znanosti. V zadnjem sklopu predavanja si bomo bolj podrobno pogledali nekatere znanstvene discipline in dosežke starodavne vedske znanosti, ki so pomembno vplivali na razvoj sodobne znanosti.
Prijave na predavanje zbiramo po e-mailu: izobrazevanje@zaduso.si ali telefonu 064 108 107.
Vstop je prost!
O PREDAVATELJU
Tibor Hercigonja se ukvarja z raziskavami vedske in sodobne misli in uredniškim delom. Je tudi prevajalec knjig; Šri Caitanya Mahaprabhu, Zlati avatar in Ubiti kravo pomeni konec človeške civilizacije. Svoj prosti čas posveča predvsem študiju filozofije, prakticira duhovno življenje in širi zavest o njem. Med njegovimi raznoliki interesi bi lahko izpostavili etiko do živali.