Ratha-Yatra oziroma festival kočij je eden največjih vaišnavskih praznikov, kateri je povezan z Gospodom Jagannathom in se vsakoletno odvija v Puriju, v zvezni državi Orissa v Indiji . Ta vsakoletni festival se praznuje na Ashad Shukla Dwitiya (drugi dan v svetlhi štirinajstih dneh Ashad meseca). To obeležuje vsakoletno popotovanje Gospoda Jagannatha, Gospoda Baladeva in njune sestre Subhadre, do templja Gundicha, ki se nahaja pribljižno 2 km od njihovega templja v Jagannath Puriju. Okrašene kočije, ki spominjajo na strukturo templja, se vlečejo po ulicah Purija. To je edini dan za vse bhakte, ki niso hindujci, in ki nimajo vstopa v tempelj, da na tem zares edinstvenem festivalu, dobijo priložnost videti božanstva v procesiji Ratha yatre. Med festivalom bhakte iz celega sveta v mestu Puri z iskreno željo, vlečejo z vrvmi Gospodovo kočijo.
Ratha yatra pa se ne odvija samo v Indiji, festival je postal kar nekakšna skupna znamenitost v vseh večjih mestih po svetu in sicer od leta 1968, po milosti A.C. Bhaktivedante Swamija Prabhupade, ki je ta festival uspešno uvedel izven Indije. Eden večjih in znamenitejših tovrstnih festivalov poteka tudi v Nemčji v mestu Leipzigu, kjer se je letos Rathayatra odvija 8. septembra. Tega festivala smo se poleg bhakt iz cele evrope udeležili tudi bhakte iz Slovenije. Ta festival v organizaciji Hare Krišna centra iz Leipziga postaja eden večjih in prepoznavnejših kirtan festivalov v Evropi. Številni znani gostje so zagotovo dober razlog za njegov obisk. Po petih dneh okušanja svetega imena na Kirtan Meli v nemškem mestu Chemnitz, se je festival nadaljaval v mestu Leipzig, kjer so bhakte z velikim navdušenejm ob spremljavi kirtana in petja svetega imena vleki skozi mesto kočijo z božansti Gospoda Jagannatha, Gospoda Baladeva in njune sestre Subhadre. Festival je z zelo dinamičim kirtanom začel Kadamba Kanana Maharaja, za njim pa se je skozi celoten festival zvrstilo še kar nekaj ISKCON – ovih gurujev, med njimi tudi Lokanatha Maharaja in Sacinandana Maharaja. Procesija je krenila od tržnice (Marktplatz), skozi mesto po peš coni in se po pribljižno petih urah vrnila nazaj na mesto, kjer se je začela procesija. Festival se je nadaljeval do poznega popoldneva. V zelo pestrem in zanimivem kulturnem programu so bhakte pripravili gledališko predstavo, ples bharat natyam in bhajane. Za tovrstne festivale se spodobi tudi prvovrsten prasadam, kajti Jagannathova kuhinja veljajo za eno izmed največjih na svetu, kjer lahko vsakodnevno pripravijo najboljši prasadam za tisoč ljudi in še več. Bhakte so postregli z rižem, sabdžijem, šrikandom, papadami in khajo. Festival se je zaključil pozno popoldne, zato se je naša slovenska skupine podala na pot, kajti pred nami je bila še dolga pot nazaj domov. Pravzaprav je pred nami bila še ena dogodivščina, obisk nemške farme, kjer smo imeli srečanje z Gospodom Narasimhadevom, Kripa pala prabhu, pa nam je v vlogi pravega vodiča razkazal celotno posestvo. Seveda se nismo mogli odreči odličnemu prasadamu, zaradi katerega smo se na farmi zadržali do poznega popoldneva in tako pričakali obisk še enega posebnega gosta. Krišna Kšetra prabhu bo namreč kot gost ostal na tamkajšnjem festivalu, ki se bo odvijal konec meseca v počasitev 30. obletnice instalacije božanstva Narasimhadeva.
Tukaj se je pravzaparav začela naša pot domov. Po zelo pestrem vikendu smo se v poznih popoldanskih urah, polni milosti odpravili proti Ljubljani v upanju, na ponovno čimprejšnje srečanje z Gospodom Jagannathom, Gospodom Baladevom in Subhadro na naslednjem festivalu kočij, morda v bližnji prihodnosti celo tudi v Ljubljani. Pravzaprav je to bilo pravo popotovanje za dušo, katerega bi privoščili vsakomur.
Na spodnjem linku pa si lahko ogledate še fotografije iz letošnje Kiratn mele v Nemčiji.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.344433235647129.78653.167681636655624&type=1