TURISTIČNO – RAZISKOVALNI PROGRAM, termin: 27.6.2020
Naravna, kulturna, zgodovinska in pastirska dediščina Krasa z Borisom Čokom
Srednje zahtevna pot, ki traja cca. 5 ur.
Osebna vozila se parkirajo pri kalu Kaluža za protiturškim stolpom Tabor v Lokvi, kjer je zbirno mesto. Pred Taborom bo sledi pozdravni nagovor s predstavitvijo zgodovine in značilnosti kraja, zato priporočamo prihod najmanj 30 minut pred odhodom na pot. Odhod v poletnem času je ob 7:00 zjutraj.
Ogledali si bomo vaški vodnjak (komunska štirna) in eno največjih škaven (škouna) na Ulčarjevi skali. Pot nadaljujemo rahlo navhrib skozi Praprotnikov borov gozd po obrobju hriba Klemenka do prve pastirske hišice in naravnih znamenitosti na Ruščevem partu v Podlipah. Povzpeli se bomo do odprte jame Male Brinjčice, kjer na stranskih stenah najdemo sledove toka pradavne reke. Od tu se spustimo na stezo, ki vodi v opuščen Rošetov kamnolom (Rošetova java ali kava). Skozi kamnolom se bomo spustili do kamnite prelomnice mimo nekdanjih vojaških jarkov iz leta 1954 (Tržaška kriza), do pečine in jame Trhlovca (Terglovca).
Sledi krajši postanek z razlago o jami, arheoloških izkopavanjih in staroverstvu. Pot nadaljujemo mimo sedaj Mautove (nekoč Ruščeve) ograje do tretje pastirske hišice (obnovljena leta 2008 ob snemanju dokumentarnega filma »Pastirske hišice« za RTV SLO1), kjer bomo poslušali razlago o nastanku in rabi pastirskih hišic. Zanimiva pot vas bo popeljala do naslednjih štirih hišic, različnih po načinu izgradnje. Še posebno romantična je hišica v dnu vrtače obdane z velikimi z mahom poraščenimi skalami. Tu je še dolinica z naravnim oltarjem, kjer so naši predniki častili božanstvo vode in delali priprošnje za dobro letino. Poz nadaljujemo ob dveh nekdanjih Muhovih ovčjih stajah poraslih z visokimi, sivimi smrekami in gozdičku grških jelk do izredno arhitekturno slikovite, osme hišice Ukove pri Kamnih vrhih. Po lepem kolovozu se sprehodimo do zadnje devete hišice v grublji Čenčerukove ograde v Obroženki. Sledi daljši postanek približno eno uro z malico iz nahrbtnikov in prikaz pastirskih iger (zbijanje koze, škrovce, šicanje cucke). Po dogovoru sledi nezahteven vzpon po geološko – arhitektonskem prelomu na razgledni vrh hriba Klemenka (570m n.m.v.), kjer naj bi bile razvaline kapelice sv. Klemena zaščitnika domačih živali in ostanki obzidja iz ilirskih časov, oziroma povratek po gozdni cesti v vas Lokev na izhodišče poti.
Vzemite ustrezno obutev (lažji planinski čevlji), športna oblačila, manjši nahrbtnik, pijačo in fotoaparat.
Cena izleta: 36,00 EUR/osebo
Za več informacij smo vam na razpolago po e-mailu: potovanja@zaduso.si ali telefonu 064 108 107.
Prijave sprejemamo po spodnjem kontaktnem obrazcu, e-mailu: potovanja@zaduso.si ali telefonu 064 108 107.