Spletna stran projekta: http://organic-way.eu/
To je projekt za mladinske delavce, ki je vključeval 50 mladinskih delavcev iz šestih partnerskih organizacij: Zelsirdibas Misija Dzivibas Ediens (Latvija), Paratlan Ajandek Alapitvany (Madžarska), Društvo za dušo (Slovenija), Stichting Hare Krishna Kerkgenootschap (Nizozemska), Generacion Oom (Španija) and Lune de Pantin (Francija).
Vse organizacije so aktivne v delu z mladimi in področju zdravega življenjskega sloga, izobraževanja, nezaposlenosti mladih. Partnerji so izrazili skupen interes, da bi oblikovali mrežo, ki bi temeljila na trdnem partnerstvu in bi nam pomagala izmenjavati primere dobrih praks na relevantnih področjih dela. Oblikovali smo tudi spletno stran projekta, najdete jo na www.organicway.eu.
PROJEKTNE AKTIVNOSTI
Projekt je trajal 13 mesecev, začel se je 19. januarja 2015 in končal 20. februarja 2016. Zajemal je 3 mednarodne seminarje mladinskih delavcev v Rigi (Latvija), v Budimpešti (Madžarska) in Rotterdamu (Nizozemska).
Srečanja so temeljila na aktivnostih na prostem (organsko vrtnarjenje, ekskurzije, joga), izobraževanja (seminarji, delavnice o transverzalnih spretnostih in inovativnih metodah dela z mladimi), učnih priložnostih o evropskih instrumentih/certifikatih (Youthpass, Europass CV) in izobraževanju o menedžerskih spretnostih (zbiranje sredstev za organizacije na lokalni, državni in mednarodni ravni, pisanje razpisov, predstavitve o priložnostih programa Erasmus+).
Posneli smo nekaj videov in fotografij, da bi lažje predstavili dogodke in praktične rezultate.
CILJI PROJEKTA
- Ustvariti platformo za evropsko mrežo organizacij, ki so aktivne na področju mladinskega dela, zdravega življenjskega sloga, nezaposlenosti mladih in socialnega podjetništva
- Projekt se je neposredno soočal s problemom nezaposlenosti mladih v sodobni družbi in predlagal alternativne načine vključevanja mladih in opolnomočenja mladih preko narave
- Socialno podjetništvo za mlade je vedno bolj razširjen pristop za vključevanje mladih pri reševanju socialnih problemov. Projekt je promoviral ta prizadevanja preko več iniciativ, vključevanje mladih v izdelavo okolju prijaznih izdelkov in trženju izdelkov
- Promovirati zdrav življenjski slog preko organskega vrtnarjenja, izdelavo okolju prijaznih izdelkov, večanju zavedanja o zdravih odnosih. Te teme so zelo pomembne v sodobnem svetu in jih poudarja tudi skupina, odgovorna za prehrano v evropskem parlamentu, torej je po našem mnenju projekt v povezavi z njihovimi cilji in ponuja dodatno vrednost pri iskanju kakovostnih rešitev na lokalnem in lokalnem nivoju.
- Profesionalizacija in razvoj ključnih kompetenc in veščin mladinskih delavcev
- Izboljšanje voditeljskih spretnosti preko izmenjave dobrih praks pri delu, kar je posledično vplivalo na boljšo kakovost in povečano motivacijo osebja pri aktivnostih na področju mladinskega dela
- Učenje o inovativnih načinih in izboljšavah pri delu s ciljnimi skupinami tako, da priskrbimo več sodobnih in privlačnih programov za mlade, prostovoljce in mlade iz skupine NEET v skladu z njihovimi potrebami in pričakovanji
- Pridobivanje novih izkušenj in razvijanju znanja na področju vodenja evropskih in lokalnih projektov in pisanju razpisov, da bi našli nove finančne vire za projekte na lokalni, področni in mednarodni ravni
- Oblikovanje dveh novih neprofitnih organizacij iz neformalnih skupin v Španiji in Franciji
Po srečanjih mladinskih delavcev smo organizirali javni razširitveni dogodek, ki smo ga začrtali že v pripravljalni fazi, kjer smo predstavili projekt in rezultate ter pokazali fotografije, PPT predstavitev udeležencev o temah, ki so se jih naučili, promovirali smo tudi priložnosti programa Erasmus+.
Video in nekaj izjav udeležencev projekta:
»Zelo so mi bile všeč delavnice, ki so podale veliko informacij. Veliko sem se naučil o celovitem organskem vrtnarjenju. Boljše tudi razumem program Erasmus+.«
»Naučila sem se, kako so predniki pridelovali hrano na organski način, nove načine o uporabi regrata in drugih rastlin pri pripravi zdravih, polnovrednih obrokov, o razdeljevanju zdravih obrokov brezdomcem in lačnim.«
»Naučil sem se o programu Erasmus+, naravni, organski hrani, metodah, kako poslovati z naravnimi izdelki. Veselim se, da bom še naprej razvijal odnose z ljudmi.«
»Spoznala sem, s čim se ukvarjajo drugi partnerji, kot izdelava lizik in bombonov brez sladkorja, kako organizirati seminarje in projekte. Boljše razumem, kako deluje program Erasmus+ in kako ga lahko uporabimo. Zelo mi je bila všeč predstavitev o starodavnem načinu kmetovanja.«
»Naučil sem se o prostovoljnem delu in kako delati z ljudmi iz različnih kultur. Napredoval sem pri sporazumevanju v angleščini, kako organizirati dogodek. Rad bi povabil še več ljudi. Riga je lepa in ljudje so prijazni.«
»Zelo so bi bile všeč podrobne predstavitve projekta, tudi delavnice so bile zelo koristne. O tem bom pisala na svojem blogu in povedala še drugim. Naučila sem se o projektnem menedžmentu, kako pripraviti razširitveni dogodek, kako organizirati konferenco. Pridobila sem več idej, kako delati skupaj z ljudmi iz več kultur in kako učinkovito organizirati dogodke.«
Brošure v različnih jezikih
Projekt je financiran s strani Evropske komisije. Vsebina objave odraža izključno stališča avtorja. Nacionalna agencija ter Evropska komisija nista odgovorni za kakršno koli uporabo informacij, ki jih objava vsebuje.