Spoznajte globine največjih skrivnosti filozofije indijskih Ved!
Vljudno vabljeni na predstavitev novega cikla Modrosti Vzhoda z naslovom VEDA O SAMOSPOZNAVANJU.
Zavedanje o smislu življenja poveča kvaliteto našega bivanja na vseh področjih. Naš zavesten trud v razvoju občutimo neposredno, posredno pa tudi okolica in ljudje, ki sobivajo z nami.
Vsak mesec bomo popestrili program s: potopisi, glasbenimi prireditvami in različnimi gosti.
Predavanja bodo potekala vsako sredo ob 18.00 na Osnovni šoli Antona Martina Slomška Vrhnika, Pod Hruševco 33.
Začnemo v sredo, 9. 11. 2016.
TEME PREDAVANJ
Bistvena vprašanja
Znanost o duši
Raziskovanje kulturne preteklosti
Učitelji življenja
Obuditev večne narave
Mir in usmiljenje….
»Seješ misel, žanješ dejanje,
Seješ dejanje, žanješ navado,
Seješ navado, žanješ značaj,
Seješ značaj, žanješ usodo.
Vse se prične z mislijo.« Iz Ved
Bhagavad-gita – Esenca Ved in enciklopedija joge
Čeprav smo priča tehnološkemu napredku in razvoju znanosti, ki bi naj doprinašal k blaginji in kvaliteti življenja, živimo v svetu, ki se sooča s številnimi izzivi. Širšo in ožjo družbo zaznamuje rast nasilja, kriminala, strahu, negotovosti, samomorov, stresnega življenja, depresij, porušenih medsebojnih odnosov, psihičnih bolezni, propadov družin in moralnih vrednot, če jih naštejemo le nekaj. Tempo potrošniške dirke je iz dneva v dan hujši in posameznik ga ne dohaja več. Več kot očitno je, da nas je toga materialistična usmerjenost industrijske kulture pripeljala v slepo ulico.
Kaj je vzrok takšnemu stanju?
Odgovor na to vprašanje je verjetno večplasten. Eden izmed ključnih dejavnikov je zagotovo, da se zaradi sodobnega načina življenja zapostavljajo notranje potrebe, temeljne vrednote in duhovna dimenzija človekovega obstoja. Obstoječe stanje v družbi je pravzaprav le odsev odsotnosti prepoznavanja ali pomanjkljivega razumevanja slednjih. Človek še zdaleč ni le mehansko bitje, skupek kemikalij, ki zadovoljuje le svoje nagonske potrebe, ampak večplastno, visoko zavestno bitje.
Sodobna znanost s svojim trenutnimi metodami in razumevanjem sveta okoli sebe, ki temelji na empiričnem znanju in logiki, nima vpogleda do vseh nivojev človekovega obstoja (še manj pa do širše vesoljne narave), in je zato neučinkovita pri zagotavljanju potrebin reševanju vsakdanjih problemov posameznika, ter s tem posledično prej omenjenih fenomenov v družbi.
Pred več kakor pet tisoč leti zapisane Vede obravnavajo posameznika in svet okoli njega celostno. Ker se smatrajo nadnaravnega izvora, z edinstvenim pristopom pridobivanja znanja, ki temelji na razodetju (brahma-shabda), so onkraj štirih pomanjkljivosti človeškega razuma in dojemanja. Vede zaradi tega niso omejene na čas in prostor, zato so relevantne ter praktično uporabne tudi za sodobnega človeka.
Vede omenjajo, da je življenje posameznika sestavljeno iz večih nivojev, in sicer: materialnega, socialnega, čustvenega, intelektualnega, spiritualnega in izvornega. Vsesplošno psiho-fizično počutje osebe in blagostanje družbe je mogoče le v primeru, če so vsi nivoji v harmoniji in ravnovesju z vesoljno naravo ter njenimi zakoni.
V pričujočem ciklusu predavanj se bomo osredotočili kako ta opus vedskega znanja prenesti v vsakodnevno prakso. Vedsko znanje namreč ni namenjeno le informiranju, ampak predvsem dvigovanju pozornega poslušalca na višjo kakovostno raven zavesti in vrednot. Vedsko znanje in pripadajoče jogijske tehnike ter tehnologije so izrazito izkustvene in radostno blagodejne.
Znanje in tematiko bomo prvenstveno črpali iz najznamenitejšega vedskega vira dostopnega v sodobnem času »Bhagavad-gite«, ki služi kot nekakšen enciklopedični vodnik in življenjski priročnik v človeški družbi že tisočletja. V njej so podane rešitve in odgovori na vsa bistvena vprašanja in vsakodnevne izzive ne glede na življenjsko situacijo in okoliščine, stanje zavesti, motivacijo, želje ter potrebe posameznika.