Verjamemo v resnico Vergilovih besed, da je naše zdravje naše največje bogastvo.
Projekt “Health and Sustainability” je bila mobilnost štirih izobraževalcev naše organizacije, ki so se imeli priložnost, da se o zdravem življenjskem slogu učijo od izkušenih strokovnjakov na svojem področju v latvijski organizaciji APV Baltics ter organizaciji Öko-völgy Alapítvány v madžarski eko skupnosti v Somogyvamosu v bližini Blatnega jezera.
Gre za projekt v programu Erasmus+, ki ga sofinancira Evropska skupnost in ga je kot projekt izobraževanja odraslih odobrila Nacionalna agencija CMEPIUS.
Med analizo med izobraževalnim osebjem se je izkazalo, da je potreba naših izobraževalcev in organizacije, da razvijamo veščine, znanje in kompetence, da bomo lahko učinkoviteje ponudili visokokakovostno znanje o zdravju in trajnostnem razvoju, ter vodili in svetovali študentom o zdravem, uravnoteženem življenju – to je bil tudi cilj našega projekta.
Cilji projekta so bili
- povečati profesionalnost in motivacijo našega osebja na področju uravnoteženega, zdravega življenjskega sloga tako, da z udeležbo na usposabljanju zvišamo raven njihovega znanja, veščin in kompetenc
- zvišati raven njihove samozadostnosti in priložnosti za podjetništvo
- izboljšati njihove pedagoške kompetence
- povečati mednarodno dimenzijo v naši organizaciji
- razvijati kompetenco znanja angleškega jezika med našim osebjem
- izboljšati sposobnost naše organizacije in osebja za delo na evropski ravni
- razvijati njihove socialne veščine
- zvišati njihovo zavedanje o projektih Erasmus+ in učne priložnosti, ki jih program ponuja
Udeleženci so bili aktivni izobraževalci v naši organizaciji, stari med 31 in 58 let, ki govorijo angleški jezik in so odprti do novih znanj, večkulturnih mobiolnosti in imajo željo, da razvijajo svoje profesionalne veščine in jih delijo z ostalimi člani.
Na obeh usposabljanjih so bile uporabljene neformalne učne metode: interaktivne predstavitve, delavnice, diskusije, skupinsko delo, ekskurzije. Ob koncu usposabljanj so udeleženci prejeli Europass CV in Europass Mobility dokument, povečala se je profesionalizacija, motivacija in zadovoljstvo udeležencev, razvili so socialne in jezikovne veščine.
Prva mobilnost je jeseni 2016 potekala v skoraj 100 % samozadostni eko skupnosti v vasici Somogyvamos na Madžarskem. Cilji so bili usposabljanje o stebrih samozadostnosti, tako s teoretičnega vidika kot tudi v praksi. Teme so bile
- samooskrbna ekonomija – finančna samooskrba, ekonomski menedžment, učili smo se, kako voditi finančno kontrolo
- samooskrbna družba – družba in razvoj samooskrbe, strateški razvoj naselja kot organski del družbene strukture
- samooskrbno okolje – viri energije in okolje
eko skupnost v vasici Somogyvamos na Madžarskem
udeleženca usposabljanja s predavateljem
Naslednja mobilnost je potekala v Rigi v Latviji spomladi 2017. Osredotočena je bila na zdrav življenjski slog, ki temelji na znanstveno dokazanem znanju o zdravljenju z zelišči, ajurvedo, zdravimi življenjskimi navadami,…
predavateljica med predstavitvijo ajurvede na latvijski univerzi
udeleženca usposabljanja v Rigi med pogovorom s predavateljem, dr. Somitom
Učinek na izobraževalce je bolj učinkovito poučevanje več študentov v teoriji in praksi o zdravju in trajnostnem razvoju, večja sposobnost samoevalvacije, naša organizacija pa razvija več programov in predavanj za več študentov. Eden od dolgoročnejših učinkov in vidnejših rezultatov projekta je dogovor z latvijsko partnersko organizacijo in lokalnimi slovenskimi organizacijami o pripravi intenzivnega usposabljanja za ajurvedskega svetovalca v Sloveniji.
Mnenje naših udeležencev
“Projekt “Health and sustainabilty” je bila moja prva izkušnja z programi, ki jih podpira EU. To je bila izjemna dogodivščina, kjer sta bila zabava in učenje združena v eno – brez suhoparnih podatkov in dolgočasnih predavanj. Vse pridobljene informacije mi bodo v veliko pomoč pri mojem delu in osebnostni rasti. Kar mi je pa še najbolj všeč pa je to, da sem na projektu spoznal veliko novih in izjemnih ljudi. Priporočam!”
Nejc, udeleženec usposabljanja v eko skupnosti Somogyvamos na Madžarskem
Projekt je sofinanciran s strani Evropske komisije. Vsebina objave odraža izključno stališča avtorja. Nacionalna agencija ter Evropska komisija nista odgovorni za kakršno koli uporabo informacij, ki jih objava vsebuje.