Vabljeni na ciklus predavanj Bhagavad-gita, kakršna je v okviru katerega boste lahko spoznali praktične napotke kako napredovati na poti duhovnega napredka in spoznati Boga ter tako doseči najvišjo popolnost.
Bhagavad-gita, kakršna je
Bhagavad-gita po vsem svetu slovi kot dragulj indijske duhovne modrosti, saj nam v celoti odkriva nauk o samospoznavanju. Znanje iz Bhagavad-gite predstavlja veliko znanost, ki bi jo moralo za lastno dobro poznati sleherno živo bitje.
Bhagavad-gita je del Mahabharate, starodavnega zgodovinskega epa, napisanega v sanskrtu, ki opisuje dogodke izpred približno pet tisoč let. Takrat je Gospod Krišna Bhagavd-gito razodel svojemu prijatelju in bhakti Arjuni na bojnem polju Kurukšetre.
Do njunega pogovora, enega najznamenitejših filozofskih in religioznih dialogov v zgodovini človeštva, je prišlo tik pred začetkom velike bratomorne vojne med stotimi sinovi Dhritaraštre in njihovimi bratranci Pandavami, sinovi Panduja.
Gospod Krišna v tej zgodni bi navaden človek, ampak sam Vsevišnji Gospod, ki je sestopil na zemljo in igral vlogo princa v eni od tedanjih kraljevskih dinastij. Kot sorodnik Pandan in večni zaščitnik religije je bil naklonjen krepostnim Pandujevim sinovom in jih je zmeraj ščitil. Tako je Krišna postal voznik bojnega voza velikega lokostrelca Arjune.
Pravilno razumevanje Bhagavad-gite lahko prinese korist celotni družbi, saj vsakomur omogoča doseči cilj življenja. Med ljudmi, ki trpijo v tem svetu, je le malo takih, ki dejansko poskušajo izvedeti, kdo so, zakaj so se znašli v težkem položaju in tako dalje. Dokler se človek ne predrami in se ne začne spraševati zakaj trpi, dokler ne uvidi, da noče trpeti, temveč da bi se rad rešil vsega trpljenja, ga ne moremo imeti za človeka v polnem pomenu besede. Pravi človek postane šele, ko si začne postavljati taka vprašanja.
Če se ne sprašujemo o naravi Absoluta, je vse, kar počnemo brez vrednosti. Bhagavad-gito lahko zato razume le tisti, ki se je začel spraševati, zakaj trpi, od kod je prišel in kam bo odšel po smrti.
Gospod Krišna je prišel v materialni svet posebej zato, da bi ljudi, ki so pozabili na pravi cilj življenja, spomnil nanj. Med mnogimi tako prebujenimi jih je le nekaj, ki zares začenjajo doumevati svojo pravo naravo. Bhagavad-gita je namenjena prav njim.
Bhagavd-gita nas nauči kdo je Bog, kdo so živa bitja, kaj je materialno stvarstvo, kako je le-to pod vplivom časa in kaj so dejavnosti živih bitij.
Ciklus predavanj Bhagavad-gita, kakršna je
KJE: Gimnazija Kranj, učilnica 5, Koroška cesta 13, Kranj
KDAJ: vsak četrtek ob 18. uri, predavanja se začnejo 27. 11. 2014
PREDAVATELJICA: Martina Crljenica
Vstop je prost.
Predavanja bodo potekala po poglavjih:
1. Opis vojska na Kurukšetri
2. Povzetek Gite
3. Karma yoga
4. Transcedentalno znanje
5. Karma yoga – delovanje za Krišno
6. Dhyana-joga
7. Znanje o Absolutu
8. Kako doseči Vsevišnjega
9. Najzaupnejše znanje
10. Veličastje Absoluta
11. Kozmično telo
12. Vdano služenje
13. Narava, uživalec in zavest
14. Tri gune materialne narave
15. Purušottama-yoga
16. Božanska in demonska narava
17. Vrste vere
18. Zaključek – popolnost kot sad odpovedovanja
Predavanje organizira društvo: