Želite v teh nenavadnih časih še dodatno poskrbeti za boljše zdravje in počutje?
Vabljeni na ajurvedsko svetovanje o prehrani in zdravih življenjskih navadah pri izkušenem in priznanem zdravniku ajurvede, dr. Paulu Dinilu.
KRANJ: 23.2. – 28.2.2023
Ajurveda na naraven in telesu prijazen način podpira telo, krepi zdravje ter zdravi morebitne bolezni. Dr. Dinil je izkušen ajurvedski zdravnik, ki je delal v Arya Vaidya Chikitsalayalamu v Coimbatoru, eni najboljših ajurvedskih bolnišnic v Indiji. Dr. Dinil ima dolgoletne izkušnje in obsežno znanje o ajurvedski klinični diagnozi.
S pomočjo ajurvede lahko odpravimo vzroke in pozdravimo številne bolezni, kot so mišično-skeletne, nevrološke, kožne in alergijske težave ter duševne motnje. Naravno zdravljenje poteka z ajurvedskimi terapevtskimi postopki, dodatki in dietetiko. Točno uro svetovanja bomo določili po predhodnem dogovoru z vami.
Prvo svetovanje zajema:
1. ajurvedsko diagnozo telesnega tipa (prakruthi) in neravnovesij (vikruthi)
2. nasvete za vzpostavljanje ravnovesja in življenjskih navad ter navodila za individualno dieto
Cena svetovanja: 81,00 EUR
Nadaljnje svetovanje zajema:
1. pregled trenutnega stanja prejšnjih neravnovesij (vikruthi)
2. nasvete za vzpostavljanje ravnovesja s pregledom navodil za individualno dieto na prejšnjem svetovanju
Cena svetovanja: 54,00 EUR
AJURVEDSKA SVETOVANJA PO SPLETU
Prvo svetovanje zajema:
1. ajurvedsko diagnozo
2. nasvete za vzpostavljanje ravnovesja in življenjskih navad ter navodila za individualno dieto
Cena svetovanja: 54,00 EUR
Ajurvedsko svetovanje poteka v angleškem jeziku. Če angleščine ne razumete dovolj dobro, lahko s seboj pripeljete nekoga, ki jo razume, da bo prevajal, lahko pa tolmačenje po zelo ugodni ceni zagotovimo tudi mi.
Cena za 30-minutno tolmačenje: 9 EUR
Cena za 60-minutno tolmačenje: 18 EUR
PRIJAVE
PRIJAVE so obvezne in potekajo do zapolnitve mest!
Ob prijavi vas prosimo, da izberete lokacijo in vrsto svetovanja.
Prijave sprejemamo tudi po e-pošti ajurveda@zaduso.si ali SMS-u na eno izmed telefonskih številk: 041 348 646 (Bojana).
Prosimo, dopišite svoje ime, priimek in kraj svetovanja.
Več o ajurvedi
Osnovna filozofija ajurvede uči, da prehrana in zavest močno vplivata na duhovno in telesno zdravje. Ajurveda podrobno obravnava pravilno prehranjevanje in priporoča očiščenje zavesti, ki pomaga pri ohranjanju zdravja in duhovnem napredku. Spoznajte osnovna načela te starodavne znanosti in izboljšajte zdravje telesa in duše!
Po ajurvedskih načelih na naše splošno zdravje vplivajo tri vrste telesnih konstitucij, ki izhajajo iz elementov (trdih, tekočih, plinastih, žarečih in eteričnih), gun (treh kvalitet materialne narave – vrline, strasti, neznanja) in ravnovesja energij, imenovanih doše (vata, pita, kapha), ki so v našem telesu. Vata uravnava gibanje telesa, pita telesne spremembe, kapha pa skrbi za stabilnost telesa.
Glede na prevladovanje telesnih elementov, gun in doš se pojavijo tri različne vrste telesnih konstitucij, ki jih imenujemo fizična, mentalna in došna telesna zgradba. Dejavniki, kot so stanje sperme in jajčeca ter zavest staršev med spočetjem, vplivajo na elemente fizičnega telesa in kakovost narave (gune), ki jih pridobi duša ob rojstvu. Ravnovesje energij v telesu se imenuje doša prakriti, na kar vpliva tudi ravnovesje doš staršev med spočetjem in materine navade med nosečnostjo.
Vata vlada vsem življenjskim znakom in tako upravlja gibanje in zaznave živčnega sistema ter tesnobe. Pita vlada vsem spremembam, ki se dogajajo v telesu, in je glavna energija, ki vlada prebavljanju hrane in naši sposobnosti, da sprejmemo ideje. Kapha vlada strukturam v telesu, telesni stabilnosti in mentalnemu zadovoljstvu.
V sanskrtu doša pomeni napaka. Zato se vāta, pita in kapha imenujejo doše, ker so nagnjene k neravnovesju. Njihovo ravnovesje ali neravnovesje v našem telesu je v glavnem odvisno od naše prehrane in čustev. Hrana in čustva imajo šest okusov, ki se v sanskrtu imenujejo rase. To so: sladko, kislo, slano, pikantno, grenko in trpko. Ko so ti okusi v neravnovesju ali ravnovesju, ustvarijo različne učinke. Ko so okusi na čustveni ravni v ravnovesju, ustvarijo zadovoljstvo, razlikovanje, draž, navdušenje, introspekcijo in željo po izboljšanju. Ko pa so ta čustva kakorkoli presežena, lahko ustvarijo samozadovoljstvo ali pohlep, zavist, hedonizem, nepotrpežljivost ali jezo, negotovost in žalost. Vsak okus ima svoje lastnosti, ki vplivajo na doše. Grenek okus, ki je večinoma sestavljen iz zraka in etra, hladi in suši ter zato najbolj uravnovesi pito, ki poveča toploto in vlago v našem telesu.
Poznati svojo telesno konstitucijo je tako pomembno kot vedeti, kakšno vozilo vozimo – tako vemo, s kakšnim gorivom napolniti rezervoar in kdaj moramo zamenjati olje. Če smo rojeni s konstitucijo pite, bo ta nagnjena k neravnovesju. Pita nam pomaga razlikovati, daje nam organizacijske sposobnosti in dobro prebavo. Preveč pite lahko povzroči izpuščaje, čir, krvavenje, jezo in razdražljivost. S primernim življenjskim slogom lahko oseba vzdržuje pito v ravnovesju in izboljša pozitivne lastnosti svoje narave. V tem primeru so še posebej priporočljivi sladki, trpki in grenki okusi, ki pretežno hladijo, sušijo in dajejo težo (sladkobo) ter s tem uravnovesijo vroč, vlažen in lahek vpliv pite.
Po ajurvedi je uravnotežena tista prehrana, v kateri je prisotnih vseh šest okusov in količinsko ustrezajo konstituciji osebe, njenemu telesnemu in duševnemu stanju, letnemu času in starosti. Pogosto lahko opazimo, da se ljudje najbolj prenajedajo s sladkim, kar je lahko tudi nadomestilo za pomanjkanje sladkosti v njihovem čustvenem življenju. Vendar ni priporočljivo jesti preveč slaščic. Sladko pomeni opijanje, saj sladkor zavre z žveplovo kislino in se potem destilira, s čimer v telesu nastane alkohol.
Če smo čustveno stabilni, obstaja manjša možnost prenajedanja (ati-āhāra) in prevelikega kopičenja stvari(prāyaśa), in to, kar pojemo, uravnovesi in nahrani naše telo. Kar jemo, ni tako pomembno kot to, kar prebavimo in vnesemo v naše telo. Zato mora biti glede na stanje našega prebavnega trakta določeno, kaj in koliko jemo. Če se je nabralo preveč pepela, ogenj v kaminu ne more dobro goreti, zato je treba ognjišče najprej očistiti. Podobno tudi prebavni ogenj (agni) ne more dobro goreti in prebaviti hrane, če je ama ali neprebavljena hrana še vedno prisotna v našem prebavnem traktu. Post je zelo dober način, da očistimo svoj prebavni trakt. Stanje blata in urina tudi kaže na stanje prebavnega ognja.
Še več praktičnih nasvetov, kako si z ajurvedo izboljšati zdravje, pa boste izvedeli na svetovanju pri dr. Dinilu.